Cphem | Статьи и Интервью

Сергій Семенов: «Працюючи зараз, намагаємося водночас планувати майбутнє…»

Сергій Семенов: «Працюючи зараз, намагаємося водночас планувати майбутнє…»

Війна змінила життя кожного з нас, вона прийшла у наш дім зненацька, і нам довелося швидко навчитися протистояти її жахливим реаліям. Не обійшла війна стороною і вітчизняну тваринницьку галузь. Понівечені села, зруйновані ферми, знищені тварини… Чимало бізнеспроєктів було призупинено, деякі компанії, які успішно працювали на цьому ринку до війни, припинили свою роботу. За даними Європейської бізнес асоціації (ЄБА), для того, аби залишатися на плаву, 68 % компаній йдуть на скорочення витрат (більшість із них змушені вдаватися до скорочення персоналу), 44 % намагаються працювати із клієнтською та/або партнерською заборгованістю, 35 % проводять релокацію підприємств, тільки 13 % запускають нові бізнес-напрями. Про те, як продовжувати працювати над розвитком бізнесу попри всі тяготи сьогодення, при цьому не тільки виживати, а й тримати ринок всупереч обстрілам і бомбуванням, говоримо з Сергієм Семеновим, генеральним директором «Торгового дому БІОТЕСТЛАБ», вітчизняної компанії-постачальника ветеринарних препаратів.

Пане Сергію, як сьогодні, в умовах війни, живуть і працюють компанія «БІОТЕСТЛАБ» та її торговельний підрозділ? 

В умовах війни життя компанії розподілилося на декілька етапів. Перший — це чітке усвідомлення того, що відбулися зміни, неминучі, продиктовані воєнною агресією росії. Це був, напевно, найважчий період для кожного. Звісно, мав пройти певний час, за який треба було усвідомити все, прийняти, зрозуміти, що і як робити далі. Наступний етап — це, власне, адаптація життя компанії до нових реалій. Ми розуміли, що маємо не лише продовжувати діяльність, а й стати максимально дієвим інструментом підтримки вітчизняної галузі тваринництва у цей непростий для нашої країни час. Звісно, працюючи зараз, намагаємося водночас планувати майбутнє… наскільки це можливо.

Які кроки було зроблено в процесі адаптації? Чи змінилася локація виробничих та інших потужностей тощо? 

Офіс «Торгового дому БІОТЕСТЛАБ», як і офіс та виробничий майданчик ТОВ «БІОТЕСТЛАБ» не змінювали локацій, ми залишаємося в Києві. Втім, на початку весни перемістили критично важливий запас ветеринарної продукції до Тернополя. При цьому продовжує працювати склад у передмісті Києва. На відміну від інших компаній, нам вдалося зберегти кадровий потенціал. Щодо продуктового портфеля помітна зміна попиту. У першу чергу на вакцини. Здебільшого це пов’язано з тим, що ціна на іноземну продукцію почала «кусатися», логістика їхня з перебоями. Та головне: результат від використання вакцин виробництва «БІОТЕСТЛАБ» на рівні, а часто й кращий іноземних варіантів...  

Наскільки я розумію, ціна на українські біопрепарати також зазнала певних змін… 

Так, вона зросла на 10–25 %. І на це є обґрунтовані пояснення. Більшість галузей відчули вплив війни на здорожчання виробництва, обумовлене зростанням цін на компоненти та сировину, енергоносії, пальне, логістичні послуги, і ми – не виняток. Наведу один приклад. Як не крути, а у собівартості нашої продукції присутня іноземна складова. І якщо раніше доставку компонентів ми здійснювали через Одесу, наразі це європейські країни. У липні ж усі ми відчули зростання курсів долара США та євро.

Як ще змінилися споживчі уподобання вітчизняних господарств після початку війни? 

Більшість клієнтів насамперед намагається сформувати для себе, так званий, кошик необхідних ветпрепаратів,  без яких виробництво якісної м’ясо-молочної продукції та яєць неможливо. І це не тільки вакцини і антибактеріальні засоби. Яскравим прикладом «маст-хев» продукту у наших клієнтів є СТИМУЛ — комплекс вітамінів, амінокислот і мінеральних речовин (більше 200 компонентів). Цей препарат застосовують як тонізуючий засіб у комплексі терапевтичних заходів під час лікування великої рогатої худоби, свиней, птиці. Використовують під час анемій, гiповiтамiнозів, інфекційних та інвазійних захворювань, у разі захворювань репродуктивної системи, для стимуляції охоти, а також за отруєнь, у післяопераційний період. Доволі часто призначають молодняку для росту та покращення розвитку та іншим категоріям виснажених й ослаблених тварин. З упевненістю можу сказати, що на сьогодні аналогів на українському ринку йому немає. СТИМУЛ – це гарантований результат. Вартість препарату мізерна, якщо порівнювати з втратами, які може отримати господарство. Щодо вакцин, то, як я зазначав вище, наразі вони користуються більшим попитом, аніж це було до війни. Маємо дуже широкий спектр вакцин для птиці — закриваємо майже 90 % проблем у птахівництві. Зокрема, це повна лінійка вакцин проти хвороби Гамборо, хвороби Ньюкасла, інфекційного бронхіту курей, інфекційного енцефаломієліту і віспи птиці, СЗН тощо. На окрему увагу заслуговують вакцини для великої рогатої худоби: БОВІМУН 4, БОВІМУН НЕО, БОВІМУН МАСТ. Свинарським господарствам наша компанія готова запропонувати широку лінійку вакцин. Насамперед це СУІМУН КЧС ЛК-М, СУІМУН ЕРІ жива, СУІМУН ПАРВО ЕРІ інак. Для приватних господарств — СУІМУН ТЕШЕН. У сегменті вакцин для кролівництва ми займаємо лідируючу позицію на вітчизняному ринку. Так, у 2021 році українські кролівники відзначали, що завдяки нашій інактивованій двоштамовій вакцині ЛАПУМІН ГЕМ-2 (призначена для профілактичної імунізації кролів проти геморагічної хвороби) вдалося вирівняти епідеміологічну ситуацію в країні. Також хочу зазначити, що компанія готова допомогти у вирішенні проблем із захворюваннями тварині птиці за допомогою аутогенних вакцин. Це вакцини саме під конкретну проблематику на конкретному господарстві. Загалом «БІОТЕСТЛАБ» у своєму портфелі має близько 130 зареєстрованих ветеринарних препаратів, із них — 42 комерційні вакцини для птиці, свиней, великої рогатої худоби, кролів, а також 17 аутогенних вакцин.    

В усі часи актуальним питанням як для виробника, так і споживача є тема передоплати  чи післяплати? Яким чином ви працюєте сьогодні, чи використовуєте у своїй роботі метод індивідуального підходу до кожного клієнта? 

Сьогодні ми працюємо комбіновано, прислухаючись до потреб клієнтів, приймаючи до уваги фінансові можливості кожного з них. Ми розуміємо, що є підприємства, які наразі перебувають у скрутному фінансовому становищі, тож намагаємося підтримати їх. Але також слід розуміти, що ми не можемо постійно нарощувати дебіторську заборгованість (багато підприємств, які наразі залишилися на тимчасово окупованій території, не можуть здійснювати оплати).

Чи допомагає компанія «БІОТЕСТЛАБ» окремо взятим господарствам (тим, наприклад, що постраждали під час війни)? 

Ми створили службу ветеринарної підтримки, яка працює в режимі он-лайн. Є господарства (і таких господарств, на жаль, вистачає), які перебувають без постійного ветеринарного супроводу або ж навіть не мають змоги викликати на консультацію лікаря ветеринарної медицини. Наші фахівці готові прийти на допомогу, надати професійну консультацію по телефону, призначити лікування. До речі, до нас також можуть звернутися власники тварин з приватного сектору.

Що наразі відбувається на сучасному ринку ветеринарних препаратів, і чого чекати далі? Чи зріс попит на продукцію вітчизняного виробництва, якщо так, то у яких сегментах. 

Кожний гравець вітчизняного ветеринарного ринку намагається налагодити ефективну роботу в умовах війни (звісно, наскільки це можливо). Дистриб’ютори та виробники, які раніше працювали на сході України, наразі намагаються переорієнтуватися, розмістити свої виробничі потужності та офіси на інших безпечних територіях, де це можливо. На жаль, значна кількість невеликих за обсягами продажів компаній-дистриб’юторів, скоріш за все, не зможе повернутися у цей бізнес. Упевнений, найближчим часом конкурентна напруга між виробниками ветеринарних препаратів тільки зростатиме. До того ж стикнулися з ситуацією, коли представництва іноземних компаній налагодили поставки гуманітарної допомоги в Україну. З одного боку — це круто, а з іншого — ми ж розуміємо, що з такої допомоги не буде ПДВ, податку на прибуток та нарахувань заробітної плати співробітникам. Така ситуація дестабілізує українських гравців ринку ветеринарних препаратів.

У мирні часи Вашу компанію відрізняло активне бажання розвиватися. Чи продовжуєте інвестиційні проєкти в режимі воєнного часу? 

Бажання розвиватися нікуди не зникло — йдемо далі! На початку війни ми зареєстрували новий препарат КЕТАФУР — це комбінація цефтіофуру (антибіотика цефалоспоринового ряду 3-го покоління) та кетопрофену (нестероїдного протизапального засобу). КЕТАФУР застосовують для лікування великої рогатої худоби, хворої на некробактеріоз та ендометрит, а також при захворюваннях органів дихання, які супроводжуються лихоманкою та болем, що спричинені мікроорганізмами, чутливими до цефтіофуру. У червні зареєстрували ще один препарат (на ринок він має вийти на початку вересня), сучасний гепатопротектор ГЕПТРАЛ-ВЕТ (рекомендований для призначення собакам, котам). Окрім цього, у розробці ще чотири препарати, які мають з’явитися наприкінці цього року чи на початку наступного. В цілому, на різних стадіях науково-пошукової роботи перебувають ще кілька десятків препаратів. Та головне — найближчим часом на українському ринку відбудеться BTLізація. Я обов’язково розкажу докладніше, що означає цей термін. У 2023 році група компаній «БІОТЕТСЛАБ» вас приємно здивує.    

Які сценарії подальшого розвитку вітчизняної галузі тваринництва Ви вбачаєте на поточний момент? 

Чи ми можемо говорити про її розвиток у позитивному ключі? Які фактори можуть зашкодити цьому процесу? Давайте проаналізуємо ситуацію. Сумська та Чернігівська області — господарства молочного та м’ясного напрямів виробництва зазнали значних втрат. Деякі з них так і не оговталися від наслідків війни і прийняли рішення або скорочувати поголів’я, або взагалі закриватися. Візьмемо Харківську область, там ситуація також, на жаль, є невтішною… Луганська та Донецька області — до війни там була налагоджена робота по ключових напрямах (свинарство, молочне скотарство, птахівництво). Дніпропетровська та Запорізька області з розвинутими птахівництвом і свинарством… За нашими оцінками, якщо брати у загальній кількості підприємств (а не за кількістю поголів’я), найбільших збитків від війни зазнало молочнотоварне виробництво. Чи можемо ми у теперішніх умовах говорити про розвиток вітчизняної тваринницької галузі у позитивному ключі? Беззаперечно, так! У нас немає іншого шляху, ніж працювати ефективно, на результат, і думати позитивно. Як ми бачимо, посівна кампанія закінчилася, і закінчилася вона, не дивлячись ні на що, результативно. Розпочалися жнива. І навіть ті області, які мають спільні кордони з країною-агресором та білоруссю, працюють по-максимуму, наскільки це можливо у теперішніх умовах. Всі ми віримо, що війна скоро закінчиться і закінчиться, звісно, нашою перемогою. І вже тоді відновлення пошкодженої або зруйнованої інфраструктури країни (у т. ч. і вітчизняного тваринництва) відбуватиметься швидкими темпами. Ми віримо в процвітаюче майбутнє України. Тому ми залишаємося тут, розвиваємо бізнес, демонструючи справжню відданість Україні!

https://www.biotestlab.ua/