Cphem | Статьи и Интервью

Владислав Мороз: «Ново Нордіск» готує прорив у лікуванні діабету, нині головне – забезпечити українців інсулінами

Владислав Мороз: «Ново Нордіск» готує прорив у лікуванні діабету, нині головне – забезпечити українців інсулінами

Приблизно 100 тисяч українців використовують продукцію «Ново Нордіск», яка представлена в нашій державі вже майже 30 років. Передусім це життєво важливі ліки – інсуліни та препарати від гемофілії. Тому в умовах війни виникає особлива занепокоєність: чи не залишаться без них пацієнти, чи впорається компанія із забезпеченням наших громадян і чи не відмовиться від подальшого просування своїх інновацій на українському ринку?

Про плани та пріоритети компанії розповів віцепрезидент, генеральний директор компанії «Ново Нордіск» в Україні та Молдові Владислав МОРОЗ.

Майже сто років успіху – історія досягнень та інновацій

— Всі інновації, над якими працює наша компанія і які стануть проривом у лікуванні цукрового діабету, будуть доступними українцям, приблизно через 3-5 років.

 «Ново Нордіск» – провідна глобальна медична компанія зі штаб-квартирою в Данії (філії відкрито у 80 країнах), заснована у 1923 році. Її діяльність спрямована передусім на подолання цукрового діабету та інших тяжких хронічних хвороб (ожиріння, деяких рідкісних захворювань, гемофілії, ендокринних розладів).

Ліки «Ново Нордіск» постачаються до 168 країн, загальний обсяг продажів компанії — 140, 8 млрд данських крон, вона посідає шосте місце серед фармкомпаній світу за ринковою вартістю. «Ново Нордіск» - постачальник майже 50% всіх інсулінів у світі, які використовують понад 34 млн пацієнтів.

Окрім того, компанія відома своїми інноваціями.

З року в рік ми намагаємося підвищувати планку передових розробок. Нині пацієнти всього світу очікують від «Ново Нордіск» прориву у лікуванні цукрового діабету — інсулінів, які можна використовувати раз на тиждень, і так званих «розумних» інсулінів, які самостійно реагують на глюкозу (діють тільки у разі підвищення рівня цукру в крові), а, відтак, запобігають гіпоглікеміям.

Також тривають дослідження науковців компанії в галузі регенеративної медицини, зокрема, терапії стовбуровими клітинами.

Чи будуть доступні новинки українцям?

 Вони вже з’явилися на ринку України. Зокрема, у жовтні 2021 року надійшли перші поставки нового рецептурного препарату для лікування ожиріння – першого та єдиного в Україні. Ми дуже серйозно ставимося до цієї проблеми, оскільки розуміємо, що ожиріння – складне хронічне захворювання, що спричиняє інші недуги та ускладнення (діабет, серцево-судинні захворювання тощо), які є однією з головних причин смертності нашого населення. Одразу з’явився великий попит на цю позицію. Але на сьогодні поставки препарату не збільшуються, оскільки у пріоритеті держави — лікування життєво важливих станів (інсулінозалежного цукрового діабету, гемофілії тощо).

Крім того, в Україні вже проводилися дослідження в галузі лікування тяжких розладів ліпідного обміну. Сподіваємося, що незабаром нам вдасться не тільки відновити те, що було напрацьовано до війни, а й рухатися вперед. Ми докладемо максимум зусиль до того, щоб підтримати наших пацієнтів не тільки під час війни, а й після неї, аби вони отримали доступ до інноваційних технологій.

Перспективи клінічних досліджень в Україні й росії – різні

– «Ново Нордіск», яка має досить потужну клінічну команду в Україні, проводила багато клінічних досліджень — станом на початок війни їх було заплановано 22 у 50 медичних центрах. На жаль, з огляду на певні ризики, нам довелося стримати старт деяких з них.

Натомість усі розпочаті на той час дослідження ми не призупинили. Ключовим викликом було організувати доступ пацієнтів до лікування в умовах воєнного стану – та нам це вдалося.

Наразі в 11 клінічних дослідженнях нашої компанії бере участь 1 тисяча осіб, і це дуже добре для пацієнтів. Також у рамках клінічних досліджень лікарі знайомляться з новими інноваційними препаратами, зокрема, отримують досвід застосування інсулінів, які вводяться раз на тиждень, а також інших ліків, які допомагають покращити життя українців з діабетом та іншими захворюваннями. Водночас наша фармкомпанія категорично засуджує військову агресію Росії проти України. Тому ми зупинили всі маркетингові інвестиції й нові клінічні дослідження у РФ.

Тобто жодне нове дослідження в цій країні не буде розпочато, а до наявних не буде зараховано жодного нового пацієнта. Ті ж, хто нині залучені до клінічних досліджень, отримуватимуть лікування до кінця, згідно з протоколами випробувань.

Інновації – добре, доступність лікування – надважливо

– Компанія «Ново Нордіск» зіштовхнулася із шаленим викликом у вигляді військової агресії Росії проти України, і це певним чином вплинуло на нашу діяльність. Але всі наші сто співробітників в Україні продовжують працювати, в тому числі й у дистанційному режимі, щоб забезпечувати доступ населення до ліків компанії. Бо інновації – це добре, але без доступу до лікарських засобів, вони можуть залишитися у вигляді цікавих презентацій або тільки на папері.

На початку війни ми зрозуміли, що з урахуванням значної кількості переміщених осіб та наявності окупованих територій, виникли певні проблеми з інсулінами. На щастя, ми ще до війни підготували певні запаси препаратів на складах: за деякими позиціями – на 4-5 місяців, за іншими – на 6 — 8, тому проблем з наявністю необхідних препаратів не виникло. Наразі ми вже повністю відновили їх постачання, тому запаси постійно поповнюються.

Однак у перші дні війни фармринок практично зупинився, більшість аптек закрилися, дистриб’ютори протягом перших тижнів не працювали. Тому впливати на цю ситуацію можна було переважно через гуманітарну допомогу. Вже протягом першого тижня війни нам вдалося забезпечити постачання значної кількості швидких інсулінів та препаратів для лікування гемофілії, яку МОЗ оперативно розподілив серед найпроблемніших регіонів.

Після того ми налагодили співпрацю з різними регіональними медустановами, і понад 50 з них отримали від нас цільові поставки, передусім інсулінів. Це вдалося в тому числі й завдяки підтримці наших партнерів, дистриб’юторів і, що дуже важливо, пацієнтських організацій, які допомагали постачати ліки в окуповані регіони, міста, де відбувалися бойові дії (Чернігів, Херсон, Харків). Не скрізь це вдавалося, однак наші партнери робили все можливе, щоб відновити доступ населення до лікарських засобів.

Ситуація з інсулінами: сьогодні й завтра

– Сподіваємося, що основні труднощі, коли виникали критичні ситуації, позаду. Наприклад, 24 лютого в Україну прибула машина з черговою партією інсулінів, але водій данської компанії отримав наказ терміново повертатися до Данії. Для нас це була неприйнятна ситуація. Тому ми задіяли всі можливі зв’язки, щоб залишити цей вантаж за місцем призначення.

Однак зважаючи на необхідність дотримання температурного режиму для зберігання інсулінів, потрібно було протягом 48 годин розмитнити вантаж і доставити його на наш склад. Це було надзвичайно складно в перший день війни, але нам все вдалося. Це була наша перша логістична перемога. А за нею – наступна.

Наш партнер (данська логістична компанія), з якою ми раніше працювали тільки на глобальному рівні, погодилася доставляти ліки з данського складу на український. Тож на сьогодні вже шість великих машин завозять препарати для лікування діабету та гемофілії безпосередньо на наші склади. Всі три дистриб’ютори, з якими ми працюємо, забирають товар на свої склади, а далі розподіляють його по аптечних мережах.

На початку війни це було проблемою, адже не вистачало ні водіїв, ні машин, тому ліки вдавалося доставляти в найближчі від складу регіони. Поступово географія постачання розширилася, ситуація з логістикою на сьогодні стабільна, і в майбутньому я не вбачаю проблем з доступом наших пацієнтів до інсулінів.

З урахуванням чинної системи реімбурсації, внутрішньо переміщені особи можуть отримати інсуліни за рецептами, в тому числі за новим місцем проживання. Наразі зберігається можливість виписування як електронних, так і паперових рецептів.

Щодо громадян, які виїхали за кордон, то ми також цікавимося, чи мають вони доступ до інсулінів. Найчастіше вони отримують їх з гуманітарної допомоги, однак багато хто — за програмою реімбурсації або в рамках медичної системи країни перебування. Також деякі пацієнти змогли зробити певні запаси інсуліну (на 2-3 місяці) перед тим як перетнули кордон.

Гуманітарна допомога рятує життя

– Безперечно, 80% — не ідеальна ситуація, доступ до інсулінів повинні мати 100% пацієнтів. Наразі він ще не є рівномірним по всій державі.

За нашими даними (а ми моніторимо ситуацію щодня), населення більше ніж 80% території Україні має адекватний доступ до цих препаратів. Там, де ситуація нестабільна, ми намагаємося відновити постачання у вигляді гуманітарної допомоги або за допомогою комерційних поставок чи співпраці з партнерами. Цього тижня в Україну надійде велика партія гуманітарної допомоги від «Ново Нордіск»  інсуліни та глікоген, які забезпечать понад двомісячну потребу наших пацієнтів.

Також компанія зробила глобальну гуманітарну донацію на суму 10 млн євро для потреб переселенців через ООН та Товариство Червоного Хреста.

Потреби не змінилися, але запити оновлюються

— Нині головне завдання – забезпечити необхідну кількість ліків, тому компанія продовжує постачати до України всі види інсулінів (і людські, і аналогові) — у тих же пропорціях, що й до війни. Тобто асортимент товару не змінився. Однак українські лікарі останнім часом помітили тенденцію до зростання попиту на аналогові інсуліни.

Їм віддають перевагу пацієнти, фахівці також відзначають покращення глікемічного контролю та зменшення ризику розвитку гіпоглікемії та інших ускладнень завдяки застосуванню аналогових інсулінів.

Тож маємо відстежити уподобання пацієнтів і висновки лікарів щодо доцільності змін у структурі застосування тих чи інших інсулінів. До речі, «Ново Нордіск» першою серед фармкомпаній організувала гарячу лінію для підтримки українців, які шукають ліки.

Лікарям – не до навчання?

— «Ново Нордіск» завжди надавала потужну інформаційну підтримку лікарям. Однак протягом перших тижнів війни всім було не до того.

Та поступово така потреба актуалізувалася, тим більше, що у пацієнтів виникло багато нових запитань щодо переходу з одного інсуліну на інший, правильного титрування тощо. До того ж в умовах війни й евакуації інсулінозалежні пацієнти почали звертатися й до тих лікарів, які раніше не мали з ними справи, принаймні, в такій кількості.

Тому в багатьох медиків виникли потреби в нових знаннях та досвіді. «Ново Нордіск» спільно з Українською діабетичною асоціацією проводила конференції, надавала практичні поради з адаптації інсулінотерапії.

А вже наприкінці березня ми налагодили звʼязок з лікарями у телефонному режимі і онлайн. Зараз на безпечних територіях з’явилася можливість спілкуватися з фахівцями наживо.

Продажі впали, але наразі пріоритети – інші

— Ми усвідомлюємо, що з такою кількістю гуманітарної допомоги інсулінами, яку надала наша компанія, а також через те, що значна частина територій окупована і з’явилося багато внутрішньо та зовнішньо переміщених осіб, продажі компанії в Україні зменшаться. Але це останнє, що нас непокоїть. На сьогодні пріоритетом для компанії є забезпечення доступу до інсулінів та інших життєво важливих ліків, а також безпека наших співробітників.

І для цього ми робитимемо все можливе. Частину ліків спрямовуватимемо на гуманітарну допомогу, частину постачатимемо в комерційний сегмент, у систему реімбурсації, тому що вона більш ефективна стосовно дистрибуції лікарських засобів. Адже гуманітарна допомога зазвичай постачається великими партіями у певні лікувальні заклади. А постачання через систему реімбурсації дає змогу доставити препарат кожному пацієнту більш прицільно. І це найпринциповіше завдання для нашої компанії.

https://thepharma.media/