Журнал "Forbes Україна" презентував список вітчизняних компаній, які змогли відновити свій бізнес до рівня, який мали до початку повномасштабного вторгнення РФ, а то й примножити виробництво. У 30-ку "незламних" увійшли IT й ритейл компанії, енергетичний, агропромисловий та фармацевтичний бізнес.
Рейтинг був складений замість традиційного осіннього списку зі 100 найбільших приватних компаній України.
Команда "Forbes Україна" розробила "шкалу рейтингу стійкості", яка визначає стан підприємства на поточний час, де 0 це ліквідовані компанії, а 10 – ті бізнеси, які значно збільшила виробничі, фінансові показники та штат.
"Пошкоджений, але незламний. Так можна схарактеризувати великий бізнес через сім місяців великої війни. За цей період Україна втратила понад третину економіки. Згідно з опитуваннями, на початок осені лише кожне пʼяте підприємство зуміло відновитися до тогорічного рівня", – відмічають автори рейтингу.
У топ-7 українських бізнесів увійшли охоронна фірма "Ajax", IT-компанії "Intellias" та "GlobalLogic", агропромислові комплекси "Kernel" та "Західнадрасервіс", паливно-енергетичний комплекс "Галнафтогаз", а також єдина в рейтингу фармацевтична компанія – "Дарниця".
Очолив рейтинг "Ajax", який за два тижні з початку повномасштабного вторгнення релокував свій завод, не втратив жодного замовника і не переносив запуск нових продуктів. Також вони інвестували в застосунок "Повітряна тривога". IT-компанії релокуються найшвидше та переважно працюють дистанційно, хоч з бомбосховищ чи з-за кордону. Тому "Intellias" та "GlobalLogic" також швидко відновили початкові показники продуктивності.
За словами авторів рейтингу, високе місце у списку залежить не тільки від вправного кризового управління, а й від того, як близько підприємство знаходиться до фронту.
"Наші активи, склади залишилися цілими, – констатує власник фармкомпанії "Дарниця" Гліб Загорій. – Інша причина стійкості – наші співробітники. Всі підрозділи компанії швидко мобілізувалися, лінії не простоювали жодного дня, компанія випустила новий для себе препарат – калію йодид. Наша динаміка виторгу виросла на 16,3% попри скорочення ринку на 20%".
Також "Forbes Україна" відмічає, що "Дарниця" під час війни збільшила частку ринку в роздрібних продажах. У січні її частка становила 4,1%, а за попередніми підсумками вересня – вже 5,3%.
Згідно з результатами рейтингу, фармацевтична компанія набрала 8,7 бала з 10, тобто збільшила ключові фінансові показники в гривневому вимірі, зберегла їх у валютному еквіваленті, утримала ключові виробничі показники й штат та рухається до їхнього збільшення.
Зазначимо, що для свого рейтингу "Forbes Україна" опитали півтори сотні найбільших українських приватних компаній та банків, дізнавшись про зміни ключових показників їхнього бізнесу з 24 лютого.
Рейтинг стійкості розрахований за інформацією від компаній, а також будь-якою іншою доступною інформацією: чисельністю працівників, фізичними обсягами виробництва, обсягом сплачених податків, динамікою розвитку мережі тощо. У Forbes зазначили, що частина бізнесів відмовилася надавати інформацію.
https://www.darnitsa.ua