Міністерство охорони здоров’я України наказом від 19 липня 2022 р. № 1251 внесло зміни до Порядку припинення дії реєстраційного посвідчення на лікарський засіб (далі — Порядок), таким чином встановивши критерії, відповідно до яких відбуватиметься скасування реєстрації на лікарський засіб, вироблений у росії чи білорусі.
Наголосимо, що наказ № 1251 набув чинності у зв’язку з опублікуванням у газеті «Офіційний вісник України» від 29 липня 2022 р. №58.
Щодо змін до Порядку, то його поняттєвий апарат доповнено 4 новими термінами, такими як:
До переліку підстав, відповідно до яких МОЗ України приймає рішення про повну або тимчасову заборону застосування препарату шляхом припинення дії відповідного посвідчення без повернення збору за державну реєстрацію, додано нові:
При цьому варто наголосити, що рішення про повну заборону лікарського засобу може бути прийнято не раніше ніж через 6 міс після ухвалення рішення про тимчасову заборону застосування такого препарату.
Разом з тим доповнюється й перелік винятків, за яких МОЗ не приймає рішень про скасування державної реєстрації шляхом припинення дії реєстраційного посвідчення на ліки чи скорочення терміну його дії або про тимчасове зупинення реєстрації шляхом припинення дії реєстраційного посвідчення на лікарський засіб, зокрема, якщо:
Процедура припинення дії реєстраційного посвідчення на лікарський засіб також зазнала змін. Відтепер Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, ДП «Державний експертний центр МОЗ України», компетентні регуляторні органи іноземних держав у сфері реєстрації та контролю якості ліків, а також підприємства, установи, що належать до сфери управління МОЗ, звертатимуться до відомства з обґрунтованою пропозицією щодо скасування реєстрації на той чи інший лікарський засіб з посиланням на виявлені факти та порушення. Міністерство, зі свого боку, має поінформувати заявника про надходження такої інформації протягом 5 робочих днів з дати, наступної за днем її надходження.
Далі відомство розглядатиме отримані пропозиції щодо припинення дії реєстраційного посвідчення на лікарський засіб під час засідань спеціальної Комісії з припинення дії реєстраційного посвідчення (далі — Комісія).
Комісія, у свою чергу, письмово повідомлятиме заявника або його представника про можливу повну або тимчасову заборону застосування препарату шляхом припинення дії реєстраційного посвідчення із зазначенням одного або декількох визначених критеріїв, які будуть підставою для прийняття такого рішення.
Заявник або його представник протягом 10 робочих днів з дати, наступної за днем отримання повідомлення, має право надати Комісії письмові пояснення щодо відсутності певних критеріїв у його діяльності.
Що стосується безпосередньо критеріїв, якими керуватиметься Комісія під час прийняття рішення щодо припинення дії реєстраційного посвідчення, то вони є, зокрема, наступними:
МОЗ згідно з рекомендаціями Комісії, складеними за результатами розгляду під час засідань надісланих пропозицій, протягом 14 днів з дати розгляду таких пропозицій формуватиме та затверджуватиме перелік ліків, які підлягають тимчасовій забороні.
У разі якщо протягом 6 міс з дати видання наказу про тимчасову заборону до Міністерства не надходить підтверджена інформація щодо усунення підстав для такої заборони, не надано гарантійних зобов’язань та підтвердження початку їх реалізації (плану припинення виробництва ліків у росії чи білорусі), офіційного підтвердження компанії щодо припинення інвестицій у вказаних країнах, МОЗ формує перелік лікарських засобів, що підлягатимуть повній забороні шляхом припинення дії реєстраційного посвідчення, та подає на погодження до Уряду.
Після погодження Кабінетом Міністрів України запропонованого Міністерством переліку ліків, що підлягатимуть повній забороні шляхом припинення дії реєстраційного посвідчення, МОЗ приймає рішення про повну заборону застосування препарату відповідно до вимог Порядку.
Наказ МОЗ про скасування державної реєстрації шляхом припинення дії реєстраційного посвідчення діятиме до завершення тримісячного строку після припинення чи скасування воєнного стану.
https://www.apteka.ua