Директор з експорту та регуляторних питань фармкомпанії «Дарниця» Олександр Торгун зазначив у коментарях для Інтерфакс, що ідеальним сценарієм на шляху вступу України до ЄС стане спрощення тарифних та нетарифних бар'єрів на шляху українських ліків на європейський ринок.
«Головним нетарифним бар'єром для доступу українських ліків на європейський ринок є невизнання ЄС міжнародних сертифікатів якості GMP, виданих українськими регуляторними органами. Усі провідні фармвиробники України сертифіковані за цим міжнародним стандартом, але на практиці під час експорту до ЄС вони стикаються з подвійним бар'єром», - сказав він.
По-перше, за словами Торгуна, фармкомпанія має отримувати визнання відповідності виробництва вимогам GMP-законодавства з боку європейських регуляторів. По-друге, під час розмитнення лікарських засобів здійснювати повторне тестування кожної партії товару та її перевірку щодо відповідності цим вимогам.
«Це, звісно, суттєво впливає на кінцеву ціну лікарських засобів і, як наслідок, на конкурентоспроможність українських ліків за кордоном», - вважає експерт.
Крім того, Торгун наголосив, що ще одним бар'єром для виходу фармкомпанії на ринок є отримання Marketing authorization. Особливо важливою є імплементація процедури взаємного визнання реєстрації ліків (mutual recognition), що дасть змогу прискорити вихід на ринок наших медикаментів.
На думку Торгуна, від такого «фармацевтичного безвізу» виграє не лише сама галузь, а й український споживач, оскільки завдяки паралельному дзеркальному спрощенню потрапляння ліків з ЄС в Україну та розширенню лінійки препаратів українських фармкомпаній українці отримають доступ до ширшого переліку препаратів.
Крім того, експерт вважає, що «безвіз для ліків» сприятиме очищенню українського фармринку, оскільки великі компанії, які мислять стратегічно та інвестують у модернізацію виробництва, страждають від діяльності недобросовісних виробників.
https://www.darnitsa.ua/